Про що слід пам’ятати, аби кататися велосипедом безпечно

Фото: Tumblr

Велосипед завжди був і залишається одним із улюблених засобів пересування, захоплюючим видом спорту і туризму. Він міцно увійшов у побут людей, особливо молоді. Можна тільки вітати прагнення молоді навчитися гарно їздити на цьому екологічному виді транспорту. Сучасний велосипед – це здоровий спосіб життя, можливість подорожувати та милуватися краєвидами, це також безліч цікавих друзів-велосипедистів.
Разом із тим, велосипед – винуватець серйозних травм. Мабуть, кожному з Вас доводилося бачити, як навздогін автомобілю чи автобусу мчить велосипедист (і не завжди це підліток, а часто й доросла людина), не звертаючи уваги ні на швидкісний рух транспорту, ні на ожеледь узимку. Та й підлітки, які демонструють на тротуарі серед переляканих пішоходів «акробатичні етюди» на велосипедах, не таке вже рідкісне явище.
Придбавши собі «двоколісного друга», підлітки одразу ж забувають, що велосипед – учасник дорожнього руху. Хай не такий швидкісний, як автомобіль, але все ж – транспортний засіб. Права на керування велосипедом не потрібні, навіщо ж правила вчити? «Я не по дорозі їжджу, а тротуаром» - інколи чуєш від велосипедистів. І знов, кидаються убік із тротуару пішоходи, коли раптом за спиною роздається велосипедний сигнал. Ще гірше, коли група молодих людей влаштовує тротуаром перегони.
Не задумуючись над небезпекою, яку несе велосипед для інших учасників дорожнього руху, велосипедисти не дуже дбають і про власну безпеку. Кошти на сучасний яскравий велосипед знаходяться, а на велосипедний шолом, засоби захисту рук та ніг – ні. А падіння з велосипеду – справа майже звичайна і дуже травмонебезпечна.
Перерахуємо все те, що повинен мати велосипедист на дорозі, для того, щоб звести до мінімуму ризик ДТП і забезпечити власну безпеку руху в міському транспортному потоці. Отже, почнемо.
    1. Велосипедний шолом і, по можливості, спеціальний велосипедний одяг
Шолом виконує захисну функцію. Травми голови, пов’язані з їздою на велосипеді, часто бувають досить серйозними, а іноді є причиною смерті, а можуть бути попереджені, якщо користуватися захисними шоломами.
Велосипедний одяг. Властивістю велосипедного одягу, є те, що він покращує аеродинаміку і Вам легше на окремих ділянках дороги набирати і утримувати швидкість транспортного потоку. Це важливо на деяких складних перехрестях і розвилках доріг.
    1. Справний велосипед
Під справним велосипедом слід розуміти чітку, швидку й ефективну роботу гальм, перемикачів передач, усього іншого, а також відсутність частин, які могли б заблокувати роботу коліс або зачепитися за яку-небудь перешкоду.
Нормальна робота усіх вузлів велосипеда дозволяє Вам зосередитися на дорожній обстановці, а не на зламаних перемикачах передач або непрацюючих гальмах. А від цього може залежати ваше життя. Крім того, справне перемикання передач дозволить вам в найважливіші і складніші моменти (обгін, перестроювання) без проблем набирати і утримувати швидкість транспортного потоку.
    1. Хороша фізична підготовка
Під хорошою фізичною підготовкою мається на увазі високий рівень витривалості і сили велосипедиста, а також його гнучкість. Як це впливає на безпеку руху на велосипеді автодорогою?
Витривалість і сила велосипедиста –  основні чинники, що впливають на його швидкість. Як вже говорилося, на певних ділянках траси велосипедистові необхідно короткочасно розвивати швидкість, співвідношувану із швидкістю транспортного потоку (на складних перехрестях або розвилках). Крім того, сильні руки дозволяють на високій швидкості відносно безпечно показувати лівий або правий поворот. Коли дорога нерівна, у вас повинно вистачити сили, щоб утримувати кермо однією рукою, піднявши іншу для вказівки напряму свого руху.
Гнучкість забезпечує здатність крутити головою. Ви повинні моніторити дорожню ситуацію навколо себе на 360 градусів. Чим частіше ви кидаєте погляд назад, тим краще.
    1. Хороший зір
Хороший зір дозволяє Вам помічати нерівності асфальту при будь-якому освітленні задовго до того, як ви по них проїдете, а отже, і вибирати найбільш оптимальну і безпечну траекторію руху.
Також слід розвивати навички бічного зору. Ви повинні навчитися помічати автомобілі й інші об'єкти бічним зором, не дивлячись на них впритул. Це дуже корисна якість, оскільки дозволяє менше відволікатися від дороги, швидко перевірити дорожню обстановку ззаду і поруч вас.
    1. Оснащення велосипеда
При русі дорогами загального користування Ваш велосипед обов'язково має бути оснащений фарою, задньою блимавкою червоного кольору і бічними світловідбивачами жовтого або білого кольору. Усе це треба для того, щоб зробити Вас помітнішими на дорозі в умовах недостатньої освітленості. Фару варто вмикати не лише вночі, але і в дощову погоду. А ось задню блимавку потрібно вмикати в будь-який час і в будь-яку погоду. Заїжджаючи в тінь мосту або тунель, водій автомобіля, після яскраво освітленої вулиці, на декілька миттєвостей сліпне, а в цю саму мить Ви можете опинитися біля нього на дорозі і саме яскраве світло "блимавки" дозволить йому помітити Вашу присутність.
Катаємося без травм!
Щоб уникнути травм та інших неприємностей, пов'язаних із їздою на велосипеді, перш ніж вскочити в сідло «двоколісного друга», необхідно перевірити свою екіпіровку та справність велосипеда. А саме:
  • їздити на велосипеді, надівши на голову захисний шолом;
  • обов'язково взуйтеся – босі ноги зісковзують із педалей, це може призвести до падіння з велосипеда;
  • якщо на Вас широкі штани, зробіть все, щоб штанина не змогла потрапити до ланцюга велосипеда (заверніть штанину або закріпіть її, встановіть захисний щиток на ланцюг);
  • перевірте, чи добре затягнуті всі болти та гайки велосипеда;
  • при необхідності, змажте деталі, що труться;
  • переконайтеся, чи надійно закріплене кермо, чи не провертається воно;
  • перевірте надійність кріплення педалей; переконайтеся, що вони вільно обертаються (якщо педаль не обертається, то при їзді через деякий час вона може мимоволі вивернутися);
  • перевірте натягнення ланцюга, бо ослаблений ланцюг може зіскочити в самий незручний момент (наприклад, при спуску з гори або на перехресті). Це може стати причиною не лише травми, а й серйозної аварії;
  • перевірте, чи надійно закріплено сидіння;
  • обов’язкова наявність велосипедного дзвінка, оскільки вчасно поданий сигнал дозволить уникнути зіткнень з іншими велосипедистами або пішоходами;
  • велосипед неодмінно повинен бути укомплектований насосом і набором ключів, щоб завжди можна було підтягти ослаблені кріплення;
  • якщо Ви збираєтеся на велосипеді в далеку дорогу, то неодмінно треба взяти з собою ремонтний комплект - набір ніпелів, клей, гумові накладки для заклеювання камери, яка може порватися або проколотися (ще краще взяти з собою запасну камеру).
Слід враховувати ще одну небезпеку — пересування ґрунтовими дорогами або за межами міста. На таких дорогах, як відомо, немає ні велосипедних доріжок, ні тротуарів.
Коли їдете дорогою, пам'ятайте, що з усіх учасників дорожнього руху, Ви найменш захищені від ушкоджень, а отже завжди не праві. І намагатися довести щось недбайливому або неввічливому водієві - безглуздо. Він правий тільки тому, що Ви не погрожуєте його життю. А ось Ваше життя знаходиться в постійній небезпеці, і найкращим рішенням для Вас, при виникненні складної ситуації, викликаної неадекватністю водія авто, спробувати мінімізувати ризик ДТП для себе. Зосередьтеся на дорозі, не дратуйтеся і не втрачайте над собою контроль. Пам'ятайте, що Ваше життя і здоров'я важливіші за миттєву помсту.

Джерело

Comments are closed.